Çarşı Medya
Asistan

Futbolun Tarihsel Gelişimi

Futbolun Tarihsel Gelişimi

Futbol günümüzde tam anlamıyla birinci sırada ilgi gören bir spor dalı hâline geldi. Fanatizm boyutundaki bu ilginin temelleri çok eskilere dayansa da bilinen mana ve profesyonel anlamda futbol oynamak yakın tarihte karşımıza çıkıyor. Profesyonel anlamda İngilizler tarafından geliştirilmiş ve 19. Yy itibariyle bu gelişim sistemli hale gelmiştir. Zamanla tüm dünyaya yayılan ve büyük bir kitle oluşturan futbol kitleleri arkasından sürüklemektedir. Ama futbolun tarihsel gelişimi başlangıçta Milattan önceki dönemleri dayanmaktadır.

Futbola Benzeyen İlk Oyunlar

Futbolun temellerine baktığımızda bu oyunun ilk olarak top biçiminde yuvarlak cisimlerin peşinden koşarak oyunlar oynandığı biliniyor. Bu durum karışımıza M.Ö. 2000’li yıllarda çıkıyor. M.Ö. 2000’deki oyun Çin Hanlığına denk geliyor. Fakat M.Ö. 600’lü yıllarda Antik Yunan’da Harpaston denen bir oyun oynandığı biliniyor. Oyun hakkındaki Antik Yunan literatürü çok vahşi ve çok sert olarak bu oyunu tanımlıyor. “Harpaston”un diğer bir özelliği de el topu olarak oynanması ve bu şekilde bilinmesidir. Günümüzdeki hentbol şeklinde oynanan bir oyundur. Harpaston kuralları da incelenmiştir. Aslında kuralları demek yanlış olur çünkü oyunun sadece 1 kuralı bulunuyordu. O da gol çizgisini geçerken topun elinde olması ya da pas verirken gol çizgisini geçmesidir. Tıpkı hentbolda olduğu gibi karşı takımın amacı da bu atağı engellemektir. Anti Yunan’da Harpaston el topu olarak oynanırken sonradan Romalılar bu oyuna bir de ayakla vurma kuralı da ekleyerek daha da geliştirmiştir. Böylece oyunun adı Harpastum olmuştur. Oyun yine önceden olduğu gibi vahşi ve kavgayı andıran bir oyun olarak nitelendiriliyordu. Julius Sezar zamanında bu oyun İngiltere’ye getirildi. İşte böylece modern futbolun temelleri İngiltere’de atılmış oldu.

Modern Futbolun Başlangıcı

Başlangıçta Harpaston olan el topu şeklinde oynanan bu vahşi diye tabir edilen oyun Harpastum diye anılmaya başlandıktan sonra İngiltere’ye getirilir. İngiltere’de oyun oldukça ilgi görür ve büyük kitlelerin tutkunu olduğu bir oyun haline gelir. Ortaçağ’da ise oyun football adını alır ve top daha yeni şekillerde kullanılmaya başlanır. Bunun için ilk çalışmalara baktığımızda topların domuz derisinden yapıldığını görüyoruz. bir futbol takımı şeklinde top peşinden koşturma ise 1170’lere kadar dayanmaktadır. Hatta bu spora kendini kaptıranların orduya katılmak konusunda sorun yaşanmasına sebep olduğu öne sürülmüştür. Oyun ile ilgili olumsuz yaklaşımda bulunan kral 2. Edward 1314 yılında bu oyunu yasaklamıştır. Yasaklar yıllar boyu devam etti. Futbol oynarken yakalanalar çeşitli para ve hapis cezaları aldılar.

1660 yılından sonra futbol ve yasaklanan diğer oyunlar zamanla eski haline dönmeye başladı. Halkın tutumu zaten hâlen canlıydı.

Dünya tarihinde kurulan ilk futbol kulübü 1857 yılında kurulan Sheffield FC olarak bilinmektedir. İlk futbol federasyonu Futball Association yani FA olarak bilinen kuruluştur. İlk futbol takımı ise Blackburn Rovers olarak kayda geçti.

Yukarı