Çarşı Medya
Asistan

Gider Tıkanıklığı Açma

Gider Tıkanıklığı Açma

En büyük tesisat sorunlarından birisidir gider tıkanıklığı. Başınıza geldiği zaman da hemen çözüm yolları aramaya başlarsınız.  Gider tıkanıklıkları binanın sisteminden ya da çeşitli kullanıcı hatalarından kaynaklanabilir.Gider tıkanıklığı açma işlemini kimi zaman kendiniz yapabileceğiniz gibi, bazı durumlarda profesyonel bir şekilde bu işlemi yapan kişilerden yardım almanız gerekebilir.

Gider Tıkanıklığı Neden Olur?

Gider tıkanıklığı çeşitli sebeplerden meydana gelebilir. Binanın yapısı da tıkanıklığa sebep olabilir, kullanıcı hataları da. Kullanıcı hatalarından bazılarına örnek verelim.

Mutfak ve Banyo Lavabosu Neden Tıkanır?

Günlük hayatta en çok kullandığımız yerler olan mutfak ve banyo lavabosunda tıkanmalar sıklıkla yaşanabilir. Hal böyleyken bizlerin de dikkatli olması gerekir.

Yemek artıklarının giderde birikmesi
Lavaboya dökülen yağların gider borusuna yapışması
Yapı henüz inşaat halindeyken boruların içinde inşaat kalıntıları kalması
Yapının eski olması nedeniyle borularda meydana gelen kireçlenmeler
Tıraş olduktan sonra giderde tıkanan kıllar (Banyo lavabosunda)

Mutfak Gideri Açma

Basit bir tıkanıklığı kendi başınıza halledebilirsiniz. Ancak tıkanıklık ciddi boyutlardaysa uzmanlardan yardım almalısınız. Gider tıkanıklığı açmada ustalaşan kişiler tıkalı boru açma kimyasalı kullanarak kesin çözüm elde ederler. Ancak bunlara gerek yoksa aşağıda sıralayacağımız yöntemleri kullanarak sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Tıkalı Boru Açma Yöntemleri

Mutfak ve banyo lavabo tıkanıklıklarında uygulayabileceğiniz yöntemler vardır.

Önce bir bardak karbonatı, sonrasında bir bardak sirkeyi lavaboya dökün. Karbonat ve sirkenin eşit ölçüde olmasına dikkat edin. Yarım saat bekledikten sonra sıcak su dökün.
Aynı sirke ve karbonat yöntemine benzeyen bir yöntem de sirke ve tuz kullanılarak yapılır. Lavaboya önce tuz, sonrasında aynı oranda sirke dökün. Yarım saat bekledikten sonra bir litre kaynamış suyu lavaboya dökün.
En eski yöntemlerden birisi olan pompa kullanarak lavabo açmak da işe yarar. El pompasıyla lavabonun giderini tamamen kaplayacak şekilde kapatın ve pompalama işlemine başlayın. Bu işlemin en önemli dezavantajlarından birisi, tıkanıklığa sebep olan şeylerin daha da ileriye kaçmasına neden olabilmesidir.
Tıkalı boru açma teli kullanarak da tıkanıklığı açabilirsiniz. Bu teli lavabo giderinden içeri sokarak tıkanıklığı gidebilirsiniz.

Tuvalet Gideri Neden Tıkanır?

Tıpkı banyo ve mutfak lavabolarında olduğu gibi tuvalet gideri tıkanıklıklarına da binanın yapısı ya da kullanım hataları sebep olur. Bu hatalardan bazılarını sıralayacak olursak;

Gidere ıslak mendil, ped, sert peçete, sünger, temizlik bezi atmak
Çeşitli eşyaları tuvalet giderine düşürmek
Tuvalet giderinin eğime sahip olmaması
Bina henüz inşaat halindeyken giderde tıkanan alçı, çimento, moloz gibi inşaat atıkları

maddelerini sıralayabiliriz.

Tuvalet Gideri Açma

Ciddi boyutlara ulaşmayan (kimyasal gerektirmeyen) tıkanıklıkları kendi başınıza halledebilirsiniz. En çok uygulanan yöntem, tuvalet pompası yardımıyla gideri açmaktır. Pompanın ağzını tuvalet deliğini tamamen kaplayacak şekilde kapatın ve pompayı yukarı aşağı hareket ettirin. Basit tıkanıklıklarda işe yarayan bu yöntemi tıkanıklık açılana kadar deneyebilirsiniz.

Gider Tıkanıklıkları Neden Olur? Nasıl Önlenir? Gider Tıkanıklıklarının Oluşmaması İçin Ne Yapmalıyız?

Mutfak lavabolarına yemek ya da çöp atıkları atmamalısınız. Mutfak lavabolarının tıkanmalarına en çok çöp ve yemek atıkları sebep olur.Banyo lavabolarında ve küvetlerde ise saç, kıl gibi gideri tıkayabilecek şeylerin gidere gitmemesine dikkat etmelisiniz. Tuvaletlerde de en çok tıkanma tuvalet kağıtlarından meydana gelir. Bol miktarda tuvalet kağıdı kullanmak tıkanıklığa sebep olur. Tıkanıklığın bir diğer nedeni de tuvalete düşürülen ya da atılan katı, sert, suda erimeyen cisimlerdir.

Yukarı