Çarşı Medya
Asistan

Hayvanların Sırları

Hayvanların Sırları

Fillerin Hortumları Çok Yönlüdür

Filler, hortumlarını bir kazıcı, el, destekleyici ve bacak olarak kullanabilirler. Hortumlarını kullanarak su içebilir ya da sinyal olarak kullanabilirler. Ayrıca, bir ağacı bütün olarak devirebilecek kadar güçlü ve daldan tek bir meyve koparabilecek kadar da hassastır.

Yeni Doğan Zürafalar

Ortalama iki metrelik boylarıyla yeni doğmuş zürafalar bile çoğu insandan daha uzundur. Dişiler ayakta doğurduklarından yavrularının hayata yaklaşık 2 metreden aşağıya düşüp yere çarpılarak başlamaları anlamına gelir.

Justin Oschmidt ve Acı Dolu Projesi

Justin Oschmidt, böcek sokması acı indeksini oluşturan bir projeye sahipti. Bu indeksi oluştururken böcekler tarafından oldukça sokulan Justin Oschmidt, mermi karıncalarının sokmasını, topuğunuza 10 santimetrelik paslı bir çivi saplıyken alevli kömürlerin üzerinde yürümek şeklinde tarif etmiştir.

Kuşlar ve Karıncalar

Çok sayıda kuş karıncaları ezdikten sonra onları tüylerine sürterek “karıncalama” davranışı sergilerler. Karıncalardan serbest kalan formik asit parazitlerin uzak tutulmasına yardımcı olur.

Karınca Kolonileri

İşçi, kraliçe, dron ve asker olmak üzere farklı tip ve sınıflara ayrılan karınca kolonilerinde her sınıfın görevi farklıdır. Kraliçeler ve dronların görevi üreyerek popülasyona hizmet etmekken, işçi karıncalar çalışırlar, asker karıncalarsa yuvayı savunurlar.

Ahtapotlar

Hayvanların Hünerleri adı altında 2008 yılında yapılan bir çalışmada araştırmacılar ahtapotların tercih ettikleri bir kol olup olmadıklarını merak ettiler. Bunu anlamak için ahtapotlara reçel kavanozu ve rubik küpleri verildi. Ahtapotlar, nesneler ile etkileşim için altı kollarının dördünü kullandılar. Kalan iki koluysa hareket için ayırdılar.

 • Ahtapotların iskeletleri protein liflerinden oluşmuştur.
 • Ahtapot güreşi 1960’larda ABD’de popüler bir spordu.
 • Ahtapotların 3 kalbi vardır.

Kar Leoparları Bir Sıçrayışta Vücutlarının Yedi Katı Mesafe Kat Edebilirler

 • Her Kaplanın Çizgi Örüntüsü Eşsizdir
 • Bir Aslanın Kükremesi 8 km Mesafeden Duyulur
 • Çitalar Kükremez, Hırlarlar.
 • Kedilerde Üç Göz Kapağı Vardır
 • Üst ve alt göz kapaklarına ek olarak membran olarak bilinen üçüncü bir göz kapağına sahiptirler. Bu kapağın kökü gözün buruna yakın olan kenarındadır ve yan tarafa doğru hareket eder. Sağlıklı kedilerde de gözün kenarında saklıdır.

Timsahlar

 • Timsahların güçlü ısırma kuvvetleri vardır. Fakat bir lastik ile çeneleri kapalı tutulabilir. Ağzını açan kaslar, bir kıskaç gibi kapatan kaslardan çok daha zayıftır.
 • Avustralya’nın Adelaide nehrinde bufalo eti ile kendini göstermesi sağlanabilen beş buçuk metrelik Brutus adındaki timsah turistler arasında ünlüdür. Bu tuzlu su timsahı ön bacaklarından birini bir köpekbalığı saldırısında kaybetmiştir.
 • En gürültücü timsah olan Amerikan timsahının kükremesi 92 dB’ye ulaşabilir.
 • Timsahlar koşmalarına nazaran daha hızlı yüzerler.

Baykuşlar

Baykuşların avlarına en ufak ses çıkarmadan yaklaşmalarını sağlayan son derece uzmanlaşmış uçuş tüyleri vardır. Bilim insanları bu tüylerin gizemini çözmenin çok daha az ses çıkaran uçaklar ve neredeyse tamamen sessiz rüzgâr tribünlerinin yapılacağına inanmaktadırlar.

Diğer kuşlar gibi baykuşlar da yediklerini çiğnemezler. Küçük avları bütün olarak yutarlar ve büyük hayvanları kopararak ufak parçalara ayırırlar. Diş, kemik ve tüy gibi sindirilemez kısımlar on saatte kursakta tutulur ve topak şeklinde dışarıya atılır. Topaklar kısmen sindirim sistemini bloke ettiğinden taze av tüketmeden önce atılmaları gerekir.

 • Baykuşların gözleri tüp şeklindedir ve hareket etmezler.
 • Baykuşların üst göz kapakları yerine alt kapakları hareket eder.
 • Peçeli baykuş senede bin fare yiyebilir.
 • Kuşlar arasında olağandışı olarak dişi baykuşlar erkeklerinden daha büyüktür ve genelde tüyleri daha parlaktır.

Golyat Kuş Yiyen Örümcekler

Golyat kuş yiyen örümceğin ağa ihtiyacı yoktur. Onun yerine kuş, kurbağa ya da fare gibi kurbanına gizlice yaklaşarak üzerine atlar ve 2,5 cm’den daha uzun olabilen dişleri ile zehir enjekte eder.

Tarantulalar

 • Tarantulalar, saldırıya uğradıklarında insanlarda geçici körlüğe neden olabilen dikenli kıllar atarlar.
 • Antarktika Örümcek Olmayan Tek Kıtadır

Çelikten Güçlü Örümcek İpeği

Ağırlık açısından karşılaştırıldığında örümcek ipeği çelikten beş kat daha kuvvetlidir.

Örümcek Maymunları

 • Ateles olarak bilinen örümcek maymunları kaslı, dokunma duyulu, kavrayabilen kuyruklarını beşinci bir elmiş gibi kullanırlar.
 • Dev kuş yiyiciler kendilerini tehdit altında hissettiklerinde bacaklarındaki tüyleri birbirlerine sürterek bir tıslama sesi çıkarırlar. Buna cırıltı adı verilir ve 4,5 m mesafeden duyulabilir.
 • Her ne kadar bir örümceğin ısırığı can yakıcı olsa da, tipik olarak insanlara tehlike teşkil etmezler.

Keçi ve koyunların göz bebekleri dikdörtgen şekillidir.

Tavşanların yalnızca %15’i bir yaşına ulaşabilir.

Çoğu erkek ve dişi papağanı ayırt etmek imkansızdır.

Biyonik deriler, hassasiyet açısından belki de uyarlanabilir olacaktır: Parmaklarda sensör örgüsünün yoğunluğu bilek gibi alanlardan daha yüksek olacaktır. Aktive edildiklerinde sensörler vücuttaki sinirleri uyarmakta kullanılabilecek küçük bir elektrik akımı üretmektedirler.

Maymunun İngilizcesi olan Monkey teriminin Flemenkçe’de küçük adam anlamına gelen “mannikin” kelimesinden geldiği düşünülmektedir.

1949 yılında Uzaya giden ilk memeli canlı Albert II adında bir maymundu.

Savannah kedi türü, Uluslararası Kedi Birliği tarafından 2001’de tanınmış ve 2012’de şampiyonluk statüsü elde etmiştir. İnsanlarla yakın bir bağ kuran, suyla oynayan ve top yakalama gibi kedilerle uyuşmayan faaliyetleri severler. Ayrıca tasma ile dolaştırılmak üzere eğitilebilirler.

Yukarı