Çarşı Medya
Asistan

Ramazan Bayramı Ne Zaman

Ramazan Bayramı Ne Zaman

11 ayın sultanı olarak bilinen ramazan ayı içerisindeyiz. 24 NİSAN 2020 tarihi ile artık oruç tutmaya başlayacak ve Müslümanlık ibadetini yerine getirmiş olacağız. Peki ya ramazan bayramı ne zaman, ilk sahur ve ilk iftar ne zaman merak ediyorsanız işte ayrıntılar sizinle…

İlk İftar Ne Zaman!

İnternet üzerinden araştırılan ve son zamanlarda en çok sorulan sorulardan biri ramazan ne zaman, iftar ne kaçta? İlk ezan kaçta okunacak gibi sorulardır. 2020 yılı içerisinde belirlenen takvime göre ramazan ayı 24 Nisan itibari ile başlayacak. Böylece ilk teravih namazı 23 Nisan akşamı olacak. İlk sahura kalkacağımız gün 23 Nisan olarak Dini takvime göre belirlenmiştir.

Müslüman inancına göre oruç tutmak büyük sevap ve huzur bulunan bir ay olmuştur. İlk iftar ise; 24 Nisan günü olacak böylece, sofralarınız bereketlenecek huzur ve mutluluk içerisinde paylaşacağınız sofralarınıza sevdiklerinizi davet edeceksiniz.

Ramazan Bayramı Hangi Gün?

Ramazanın bitmesi ile ardından küslükleri barıştıran, küçüklerin büyükleri için gönül aldığı ve onları saydığı güne bayram denir. Bayram ise; 23 Mayıs Cumartesi günü arefe olarak belirlenmiştir. Böylece 24 Mayıs Pazar günü bayramın birinci günüdür. 25 Mayıs Pazartesi bayramın ikinci günü, 26 Mayıs Salı Günü bayramın üçüncü günüdür.

3 gün olan ramazan bayramını iyi bir şekilde değerlendirmelisiniz. İslam alemine göre bayramda küçükler büyüklerin ellerini öperler ve onları unutmadıklarını vurgularlar. Ayrıca küslüklerin bittiği bir gün olarak ramazan bayramı ne zaman sorusuna cevap bulacağınız haberimiz içerisinde ramazanda dikkat etmeniz gereken bazı hususlar yer alır.

Ramazanda Sıcak Olacak Mı?

Son senelerde ramazan ayı artık sıcaklara denk gelmektedir. Böylece ramazan ayı boyunca yaşayacak olduğunuz sıcaklardan dolayı normalden daha fazla dikkat etmelisiniz. Sıcakların artması ile bünyenizde bir susuzluk ve halsizlik olacak.

Halsizlik ve susuzluğu yok etmek için sahurda yapacağınız önemli noktalardan birisi de bol su içmek ve protein almak olacaktır. Protein içeren gıdaları tüketmeniz oldukça önemlidir. Bu durumda gün içerisinde oruç ibadetinizi tam olarak yapabilecek ve kolay bir şekilde geçirebileceksiniz.

Sıcaklarda dışarı çıkmamaya dikkat etmelisiniz. Ramazan bayramı ne zaman konusunda yaklaşan sıcakları da görebileceksiniz. Haziranın ortasında olacak olan bayrama kadar ortalama sıcaklık bir parça daha artacaktır. Böylece ramazan ayı boyunca mümkün olmadıkça dışarı çıkmanız önerilmez. Eğer oruç tutacaksanız ve dışarı çıkma zorunluluğunuz varsa mutlaka ama mutlaka sahurunuzu tam olarak yapmanız gerekir.

Sahurda Yediklerinize Dikkat Edin!

Sahurda sıvı gıdalar tüketmeniz gerekir. Böylece gün içerisinde daha az susuz kalacak ve bünyeniz için koruma altına almış olacaksınız. Aynı zamanda sahurunuzu mutlaka yapmalı ve gün içerisinde ortalama olarak 16 saat aç kalmanızı en aza indirgemeniz de gerekecektir. Böylece artık daha dirençli bir şekilde oruç ibadetinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yukarı