Çarşı Medya
Asistan

Kas Ağrısı Neden Olur?

Kas Ağrısı Neden Olur?

Kas ağrısı vücudun hemen hemen her yerinde görülebilen, kimi zaman hafif geçen ancak kimi zaman da oldukça ıstıraplı hale gelen bir ağrıdır. Kas ağrısı yani miyalji çeşitli nedenlerden ortaya çıkabilir. Darbeye bağlı olan kas ağrılarında sinirsel sıkıntılar olabileceği için muhakkak doktora görünmeniz gerekmektedir. Darbeye bağlı olmayan kas ağrılarınınsa çeşitli nedenleri vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Stres ve Gerginlik
 2. Aşırı kullanım
 3. Ufak yaralanmalar

Kas Ağrısı Nasıl Geçer

Yukarıda belirttiğimiz nedenlere bağlı olan kaslarda güçsüzlük ve ağrı vücudun tüm bölümlerini etkileyebileceği gibi belirli bölgelerde de kendini gösterebilir. Ağır yaralanma sonucunda oluşan veya çeşitli hastalıkların neden olduğu kas ağrılarında durum ciddi olabileceği için doktora görünmeniz gerekmektedir.

Aşırı Kullanımın Sebep Olduğu Kas Ağrısı

Kas ağrısını çeşitli yöntemlerle kendiniz de iyileştirebilirsiniz. Örneğin spor sonrası kas ağrısı yaşıyor olabilirsiniz. Bu ağrılar genelde egzersiz yaptıktan birkaç saat sonra görülür. Vücudunuz egzersiz sonrasında henüz sıcak olduğu için ağrıların kendini göstermesi biraz vakit alabilir. Spora yeni başladıysanız vücudunuz adapte olana kadar bu ağrıları çekebilirsiniz. Genelde 12 ila 48 saat arasında sürebilen bu ağrılar birkaç gün içerisinde kendi kendine kaybolur. Bu ağrının önüne geçebilmek için spordan önce ufak ısınma egzersizleri yapmanızda fayda vardır. Vücudunuzdaki bu ağrıyı masaj yaptırarak da giderebilirsiniz.

Yaralanmalar, Stres veya Gerginlik

Bu durumda günde üç kez 15-20 dakika boyunca ağrıyan yere buz koyabilirsiniz. Buz koymanız hem olası şişlikleri önler hem de ağrıyı dindirmeye yardımcı olur. Eğer ağrıyan yerde şişlik varsa o bölgeyi bandajlayarak şişliği giderebilirsiniz. Şişliği gidermenin bir diğer yolu da ayaklarınızı kalp hizasından yüksek tutmaktır. Rahat bir şekilde uzandıktan sonra ayaklarınızı yüksekte tutmanız hem ağrılarınıza iyi gelecektir hem de dinlenmenize yarayacaktır.

Eğer Aşağıdaki Belirtiler Varsa Derhal Doktora Başvurmalısınız!

 • Egzersiz sonrasında yaşadığınız ağrılar düzenli olarak gitmiyorsa, çok şiddetli ve ani ağrılarsa,
 • Kas gerilmesi çok ciddi hissediliyorsa,
 • Statin ilacı (ya da diğer ilaçlar, özellikle Statin) kullanıyorsanız ve kas ağrısı yaşıyorsanız,
 • Bir haftadan daha uzun bir süre geçmesine rağmen ağrı dinmemişse,
 • Ağrılı bölgenin çevresinde kızarıklık ya da şişme varsa,
 • Baş dönmeleri yaşıyorsanız,
 • Yüksek ateş varsa,
 • Boyun bölgesinde sertlik hissediyorsanız,
 • Rahatsız edici nefes alma durumu varsa,
 • Aşırı güçsüzlük hissediyorsanız,

doktora acil bir şekilde başvurmanız gerekmektedir.

Yukarı