Çarşı Medya
Asistan

Migren Ağrısı Nasıl Geçer?

Migren Ağrısı Nasıl Geçer?

Migren ağrısı çok sayıda kişinin hayatını olumsuz etkileyen ve konforunu bozan bir sağlık sorunudur. Normal baş ağrılarının dışında belli bir bölgede orta ya da çok şiddetli gözlenen bu ağrılar yüzünden çoğu kişi işinden ve günlük planından olabiliyor. kimi zaman migren ağrısı çekenlerin karanlık bir odaya çekildiğini, ışıktan ve sesten son derece rahatsız olduğunu duyarız. Ağrı boyunca hayatta soyutlanmak isteyen kişiler olabiliyor. Bu dayanılmaz ağrı nedir, nasıl tedavi edilir, şimdi de bu konuya değinelim.

Migren Ağrısına Ne İyi Gelir Evde

Migren ağrısının beyin otonom sinir sisteminde meydana geldiği biliniyor. Diğer bir özelliği de bu ağrı diğer baş ağrıları gibi yayılma göstermez. Tek taraflı gelişen bir ağrı ve zonklama hissedilir. Migren ağrısından kurtulmak istiyorsanız öncelikle bir doktora başvurmalı ve tedaviye başlamalısınız. Evde iken atak başladığında ise yapmanız gereken ilk iş ağrı kesicilerinizi hemen almaktır. Çünkü ağrı ilerledikçe ilaçların etkisi azalmaktadır. Bu nedenle henüz ilerlemeden ve başlangıç evresindeyken hap ve ilaçlarınızı almanız gerekir.

Bu ağrılardan en çok kadınların şikâyetçi olduğunu görmekteyiz. Bu nedenle ağrının ortaya çıktığı dönemlerden biri de adet dönemleridir. Bu dönemde normal regl ağrılarıyla birlikte migren ağrısı çekilmez hâle gelir. Hele bir de regl ağrıları şiddetli olan bir kadınsa buna bir de migren ağrısı eklendiğinde işe gitmesine engel bile olabilir. Adet dönemleri kadınların hormonal bakımdan değişikliğe uğradığı bir dönemdir. Bu değişiklikler ruhsal açıdan da onları etkilediğinden migreni tetikleyebilir. Migren başladığında bir kadında sinirlilik görülebilir ve bu da aile yaşantısında ve çevresinde sorunlara neden olabilir. Bu nedenle yakınlarının bu durumun bilincinde olması beklenir. Aşırı sinirlilik yüzünden kişi istenmeyen tepkiler verebilir çünkü ağrılar dayanılmaz olabilir.

Migren Ağrısına Bitkisel Çözüm

Migren ağrısı konusunda ilk olarak doktora başvurmanız gerektiğinden bahsetmiştik. Çünkü ağrının kesin olarak migrenden kaynaklandığını yalnızca doktor bilebilir. Teşhisi koyan doktor ilaç tedavisine başlayacaktır. Ama bunun yanında migren hastaları bitkisel çözüm yolları da aramaktadır. Bunu alternatif bir yöntem olarak da düşünebilirsiniz dinlendirici ve yatıştırıcı bir yöntem olarak da ihtiyacınız olabilir.

Zencefil: Pek çok sağlık sorunu için alternatif kabul edilen zencefil migren için de yararlıdır. Zencefil zaten ağrı kesici bir özelliğe sahiptir. Bununla birlikte migrenin getirdiği bulantıları da önlediğinden bu dönemde rahatlama sağlayabilir.

Veba Otu: Veba otu da migren için önerilen bitkiler arasındadır. çünkü bu bitki kan damarlarının kasılmasını önleyici bir etkiye sahiptir. Böylelikle iltihaplanmanın da önüne geçer. Bunu neden söylüyoruz? Çünkü damar iltihapları ve sorunları migreni tetikleyen faktörler arasında yer almaktadır. Böylece daha az atak geçirmenizi sağlayabilir.

Cayanne Biberi: Cayanne biberi çok acı bir Arnavut biber türüdür. Bildiğimiz kırmızı biberlerdendir. Bu biberi tükettiğiniz takdirde migren ağrınızın hafiflediğini görebilirsiniz. Çünkü bu biber türünün özelliği ağrı eşiğini yükseltmesidir. Eşik yükseldikçe siz daha az ağrı hissedeceksiniz. Nasıl kullanacaksınız? Cayanne biberi çok acı olduğundan bu biberi tüketmekte zorluk çekebilirsiniz. Acısına dayanmak zor olabileceğinden demleme yolunu tercih edebilirsiniz. Bunun için bir miktar cayanne biberini kaynamış su içine bırakarak demlerseniz daha rahat tüketebilirsiniz. Ilımış ve demlenmiş hâldeki bu suya bal karıştırmak da etkili olabilir.

Gümüşdüğme Bitkisi: Bu bitkinin farklı bir etkisi ve faydası bulunmaktadır. Migren ağrısı çekenler bilecektir ki bu ağrı başladığında kişide ışığa karşı hassasiyet gözlenir. Devamında ise bulantılar görülebilir. Gümüşdüğme bitkisi işte bu durumları ortadan kaldırmaya yaramaktadır ki migren hastaları için son derece önemlidir. Ayrıca damarlardaki sorunları çözmede de faydası bulunmaktadır.

Migren Ağrısı İlaçsız Nasıl Geçer?

Migren ağrısı başladığında kişi oldukça zor saatler geçirmektedir. Bunun için ilaç dışında alternatif yollar da arayabiliyor. Bu durumda yukarıdaki saydığımız bitkisel yöntemler denenebilir.

Migren Nasıl Tedavi Edilir?

Migren için kalıcı çözüm yolu olmasa da ağrılar için çeşitli tedavi yolları uygulanmaktadır. Migren için ilk iş bir doktora başvurup kesin teşhis konmasını sağlamaktır.

İlaç Tedavisi: Migren teşhisi konduysa doktorunuz ilaç tedavisine başlayacaktır. Bu ilaçlar ataklarınızı azaltabilir.

Alternatif Tedavi Yolları: Migren için doktorunuzun verdiği ilaçlar dışında alternatif tedavi yollarını da deneyebilirsiniz. Zencefil, Cayanne bitkisi gibi bitki çaylarını içebilir ya da akupunktur tedavisi yaptırabilirsiniz. Ama bu tedavi muhakkak uzman bir kişi tarafından yapılmalıdır. Akupunkturda vücudun belli noktalarına ağrıyı önlemek adına iğneler yerleştirilir. Bu işlemi işinde uzman birine yaptırmanız gerekmektedir.

Ameliyat ve cihazlar: Migren ağrısı için deri altına nörostimülatör denen küçük pil görünümlü cihazlar yerleştirilir. Bu seçenek genelde çok yoğun ve şiddetli migren ağrılarında tercih edilmektedir.

Migren Ağrısı Nasıl Olur?

Migren ağrısının nasıl bir ağrı olduğunu merak edenler için en genel tanım tek taraflı bir ağrıdır denebilir. Başın tek tarafında görülen bu ağrı ataklar şeklinde kendini gösterir. Ağrı başladığında bazen kişiler sese ve ışığa hassasiyet gösterip yalnız kalma ihtiyacı duyabilir. Karanlık bir odada sesten uzak bir ortamda olmak rahatlatıcı olabilir. Ayrıca migren atağı başladığında kişiler sinirli ve tahammülsüz olabilir.

Migrene Kesin Çözüm

Migrenin ne denli zor ve dayanılmaz bir atak olduğunu bilenler migren için kesin çözüm arayışına giriyor. Ama şu an migrene karşı kesin bir tedavi yöntemi geliştirilmiş değildir. Yalnızca önleyici ve yatıştırıcı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bunun için aldığınızda ağrınızı arttıran gıdaları kesebilirsiniz. Doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli kullanabilirsiniz. Ayrıca alternatif tedavi yollarını tercih edebilirsiniz.

Migren Ağrısı Neden Olur?

Başladığında kişiye çok zor saatler geçirten migren ağrısının neden meydana geldiği de merak ediliyor. Bu yoğun ve şiddetli ağrının sebebi nedir? Migren için bilinen neden beyindeki kimyasalların geçirdiği değişikliklerdir. Migren atakları incelendiğinde bu sırada serotonin düşüşü yaşandığı gözlenmektedir. Bunun sonucu damarlarda kasılma ve daralma gibi belirtiler gözlenir. Devamında aynı damarların genişlediği görülür. İşte migren ağrısı burada ortaya çıkar. Migren sırasında beyinde görülen değişiklikler bu şekildedir. Ama serotonin neden yükseliyor, bu hâlâ bilinmiyor.

Yukarıdaki duruma bir de kadınların regl dönemindeki artan migren atakları eklenince bazı bilim adamları migren ile hormon seviyeleri arasında sıkı bir bağ olduğunu düşünmektedir. Çünkü regl döneminde kadınlar bu atakları daha yoğun ve şiddetli yaşayabiliyor. Bu dönemde kadınlarda östrojen hormonunda düşüş gözlenir. Bu nedenle hormonlar ve migren arasında bir bağ olabilir.

Migren Atağı Sırasında Yapılması Gerekenler

 • Migren atağı başladığı anda ağrı kesiciler hemen alınmalıdır. yani doktorun migren için verdiği ağrı kesiciler kullanılmalıdır. Ağrı başladığı ilk anda kullanılırsa faydalı olabilir. ağrı arttığında ilaçların etkisi azalabilir.
 • Başa soğuk kompres uygulanarak ağrıyı hafifletmek amaçlanabilir. Çünkü migren sıcaklardan olumsuz etkilenir. Saçlar ve baş ıslatılabilir.
 • Mümkünse sıcaklar arttığında dışarı çıkılmamalıdır. Dışarıdaki işler sabahın erken saatlerinde halledilmelidir. Ya da akşamüstü hava serinlediğinde dışarı çıkabilirsiniz.
 • Ağrı başladığında sessiz ve serin bir ortama geçebilirsiniz. Işık rahatsız ediyorsa odanın karanlık olmasına dikkat edebilirsiniz.
 • Sıcaklara karşı klimaları ortamları tercih etseniz de direkt olarak temas etmekten kaçınmalısınız. Çünkü bu suni ortam ve ani düşen sıcaklık yüz felci gibi sağlık sorunlarına sebep olabilir.
 • Günlük olarak ortalama 2 litre su içmeyi alışkanlık hâline getirmelisiniz.
 • Günlük kıyafet seçiminiz de oldukça rahat, sizi rahatsız etmeyecek, sıkmayacak kıyafetler olmalıdır.

Migrene Bitkisel Çözüm İbrahim Saraçoğlu

Migren ataklarına karşı bitkisel çözümlerin bir kısmından yukarıda bahsettik. Bu konuda alternatif tıp alanında İbrahim Saraçoğlu’nun da sunduğu yöntemler vardır. Özellikle biberiye kürü yaygın bir bitkisel çözüm seçeneğidir.

Biberiye Kürü: Migren ya da baş ağrısı için biberiye kürü kullanabilirsiniz. İlk olarak 1 su bardağı su kaynatılarak işe başlanabilir. Burada kullanılacak olan su klorsuz olmalıdır. Su kaynayınca 1 orta boy kaşık biberiye ilave ediniz. Bu işlemden sonra 9 dakika boyunca kısık ateşte kaynatmaya devam edin. Burada dikkat edilmesi gereken püf noktalar kaynağın biberiye kabının ağzının kapalı olması, sürenin 9 dakika olması ve kısık ateşte kaynatılmasıdır. Bu sürenin sonunda yapmanız gereken biberiye karışımını süzmek olacaktır. Yani süzme işlemi sıcakken yapılmalıdır. Sıcakken süzdüğünüz karışımın ılımasını bekleyerek ılıyınca da öğle yemeğinden bir saat sonra ve akşam yemeğinden bir saat sonra olmak üzere yavaş yavaş içmeye dikkat etmelisiniz. Bu bir bardaklık karışım her öğüne ayrı hazırlanmalı ve yudum yudum yavaşça içilmelidir. Söz konusu karışıma başka bir şey eklemekten kaçınmalısınız.

Migren İçin Bitkisel Çay

Migren için değişik tedavi yöntemleri yanında bitkisel tedavi yöntemleri de tercih ediliyor. İbrahim Saraçoğlu kürü dışında karabaş otu çayını demleyerek içebilirsiniz. Bunun için aktardan karabaş otu almanız gerekir. Otların daha etkili olabilmesi için tazelik süresine dikkat edilmelidir. Alınan bitkinin evde çay gibi demlenmesiyle migren çayınız hazır demektir. Migren dışında görülen tüm baş ağrılarında karabaş otu çayı demleyip içebilirsiniz.  Bunun dışında nane çayı içmek de baş ağrısı ve migren için olumlu etki yapabilmektedir.

Migrene Bitkisel Kesin Çözüm

Migreni olanlar yaşadığı yoğun ağrılardan kurtulmak için elbette kesin çözümler arayabilir. Ama maalesef bu rahatsızlığın kesin bir çözümü bulunamadı. Size düşen ağrı için ilaçlarınızı zamanında kullanıp sıcaklara dikkat etmektir. Ağrı geldiğinde erken ilaç alımı da etkili bir yöntemdir. Bunların dışında zencefil, nane, papatya gibi bitki çaylarını içebilirsiniz. Bu çayların insan üzerinde rahatlatıcı etkisi olduğu biliniyor ve çeşitli baş ağrısı tiplerine karşı da iyi geliyor.

Migrene kesin çözüm değil belki ama içildiği anda sadece birkaç dakikada baş ağrısını geçirdiği öne sürülen bir içecek keşfedildi. Aslında hiç de yabancı değiliz. İçeceğimiz tuzlu limon suyudur. İşte hazırlamanız gerekenler:

 • Limon suyu (gerçek limondan sıkılmış ve taze)
 • Su
 • 2 çay kaşığı tuz

Bütün bu malzemeleri karıştırıp içmeniz gerekir. Kısa sürede migreniniz geçebilir. Ama kullanılan malzemelerde limon suyunun hazır değil taze sıkılmış olması önemlidir. Seçilen tuz da kaliteli olmalıdır. Mümkünse pembe Himalaya tuzu seçilmelidir. Ayrıca tuz tüketiminin serotonin hormonunu yükselttiği bilindiği için bu karışım faydalı olacaktır. Çünkü bilim insanları migren atağı sırasında serotonin düşüşü gözlemlemiştir.

Not: Burada tansiyon hastalarını da unutmamak gerekir. Tansiyon şikâyeti olanların tuz tüketmesi sakıncalı olabilir. Bu konuda doktorunuza danışmanız gerekir.

Migren Bitkisel Tedavi Ahmet Maranki

Migreni olanların bu yoğun ve şiddetli ağrılar için bitkisel tedavi arayışları her zaman sürüyor. Bu konuda uzmanlar çeşitli öneriler sunuyor. Herkesin kendi uyguladığı ve etkili bulduğu bir yöntem muhakkak var. Şimdi de Ahmet Maranki’nin önerdiği yöntemi sunalım. Siz de önerdiğimiz bitkisel tedavi yöntemlerini deneyerek kendinize en faydalı olan yöntemi bulabilirsiniz.

İşte Ahmet Maranki çuha çiçeği kürü:

Çuha çiçeği için spazm giderici özellikte olduğu söyleniyor. Bu nedenle damarlardaki kasılmalar sonucu ortaya çıkan migren üzerinde de etkili olduğu biliniyor. Kullanıldığında rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliği olduğu söylenebilir. Sadece migren değil stres ve sinir kaynaklı bütün başağrıları için ve migren için de bu kür kullanılabilir. Bunun için öncelikle çuha çiçeğinin kökünü parçalamanız gerekir. Bir çay kaşığı çuha çiçeği bir fincan kaynamış suda demlenir. Demlendikten sonra günde 3 kez içilebilir.

Migren Bitkisel Tedavisi Feridun Kunak

Migren için bitkisel tedaviler konusunda şimdi de Dr. Feridun Kunak’a kulak verelim. Feridun Kunak migren ağrısı, şakak ağrısı ve herhangi bir baş ağrısı için bir kür öneriyor. İşte kürün hazırlanışı:

 • 2 su bardağı su
 • 1 çay kaşığı karanfil
 • 1 çorba kaşığı kuru nane
 • 1 adet patates

Yukarıdaki verilen malzemeleri önerilen 2 bardak suda kaynatın. İlk kaynamaya başlayınca bu şekilde 1 dakika daha kaynasın ve kapatıp bekleyin. Sonra da yine 1 dakika beklemeniz gerekiyor. Bu son bir dakikalık bekleme demlenme için gereklidir. Bu karışımın içine temiz bir tülbent batırıp sonra da sıktığınız tülbentin içine bir adet patatesi dilimleyerek koyun. Başınızın ne tarafı ağrıyorsa oraya bu patatesleri tülbentle sıkarak yerleştirin. Böylece bir süre bekleyin.

Gördüğünüz gibi her evde olan malzemelerle bir karışım hazırlayıp bu karışımın suyuna tülbent batırmanız gerekiyor. Islanan tülbendi sıkarak içine patates koyup başınıza saracaksınız. Gayet kolay uygulanabilir yöntem olup siz de bu tarifi deneyebilirsiniz.

Migren İçin Dua

Migreni tetikleyen faktörlerden birinin de stres olduğu biliniyor. Yani aslında manevi bir sebeple ortaya çıktığı da düşünülebiliyor. Ya da yaşanan zor zamanlarda bu ataklar artabiliyor. Bu nedenle akla bu ağrıların manevi çözümleri geliyor. Manevi çözüm olarak da ilk başvurulan dualardır. Dua denince o an aklınıza gelen ve kalbinizden geçen şekilde de dua edebilirsiniz. Bilinen ağrı ve stres için önerilen duaları da okuyabilirsiniz. Genelde migren durumunda başa masaj yaparak 7 ayet el kürsü, 7 Fatiha, 3 ihlâs, 3 felak ve 3 nas suresi okunur. Bu dualar ve ayetler genel olarak stres kaynaklı sorunlara ve baş ağrılarına okunmaktadır. Sureler okunurken başa masaj yapılması tavsiye edilir. Bunun dışında yine başa masaj yaparak “Şafi” esmasının çekilmesi önerilebilir. Bu tür dualar ağrılar için rahatlatıcı olabilir.

Migren için dua okurken önerilen başka bir yöntem de okunan dua ve ayetleri bir sürahi suya okunarak budan içmektir.

Migrene Kesin Çözüm Bulundu

Bugüne kadar hiçbir ilaç tedavisi ile kesin çözüme bulunamayan migren için atak yapıcı sebebi ortadan kaldıracak bir çözüm bulundu. Yöntemin adı Proloterapi olarak bilinmektedir.

Migren yavaşça başlayıp gittikçe artan şiddetle devam eden ve beynin tek tarafında gelişen bir baş ağrısı çeşididir. Ağrıyla birlikte baş dönmesi, mide bulantısı, ışığa ve sese karşı hassasiyet görülmektedir. Ağrı geldiğinde bugüne kadar ağrı kesici ilaç kullanmaktan başka bir yöntem bulunamıyordu. Ama artık bu konuda önemli gelişmeler kaydedildi. Son yapılan çalışmalar sonucu migrenin asıl nedeninin boyundaki omurların arasında bulunan bağların görevini tam yapamaması olduğu belirtildi. Bu durumda yapılacak çalışmanın kök hücre oluşmasının arttırılması olduğu belirtildi. Bunun için bir enjeksiyon uygulaması yapılması gerekiyor. Zaten kök hücre çalışması hücre yenileme için kullanıldığından bu durumda da ağrı nedeni ve hasarlı vaziyetteki dokuların bu yöntemle canlanması sağlanıyor. Böylece migrene neden olan sebepler ortadan kaldırılmış oluyor. Yöntem ne kadar etkin kullanılır bilinmese de şimdilik en etkili yöntem olarak anılıyor.

Bugüne kadar migren için önerilen yöntemlere toplu olarak bir göz atalım. İlk olarak ilaç tedavisi uygulanıyor. Ama bu ilaçlar ağrı kesici özellikte olduğundan tedavi edici, hastalığı ortadan kaldırıcı bir özellikte değildir. ikinci olarak soğuk uygulamalar yapmak geliyor bu da ağrı anında ferahlamak için önemlidir. akupunktur yöntemini tercih edebilirsiniz. Bu yöntemin kesin çözüm olup olamayacağını bilemeyiz. Migren konusunda en çok başvurulan yöntemler bitkisel yöntemlerdir. Sağlık ve alternatif tıp alanında adından sıkça söz ettiren önemli kişilerin tavsiyeleri bu konuda oldukça dikkate alınmaktadır. Verilen bitki kürleri migren hastaları tarafından umutla kullanılmaktadır. Herkesin kendine uygun bulduğu ve faydalandığı bir bitkisel çözüm yöntemi olmakla birlikte bu kürlerin de yalnızca ağrı kesici nitelikte olduğu biliniyor. Yani doğal yollarla ağrılarınız kesiliyor. Bu çok güzel bir yöntem olsa da migreniniz tamamen yok olmuyor. İşte bu gibi durumlara bakınca kesin çözümün ağrıların nedenini bulmaktan geçtiğini söyleyebiliriz. Ağrıların nedeninin boyundaki omurlardaki hasarlı yapılar olduğu tespit edilince de buna uygun bir yöntem geliştirildi. Amaç hasarlı yapıyı onarmak oldu. Böylece kök hücre enjektesi keşfedildi. Görüldüğü gibi bir hastalığı ya da ağrıyı ortadan kaldırmanın ilk yolu onun nedenini bilmektir.

Migrene Kesim Çözüm Un ve Tokat

Migren ağrıları için arayışlar bitmiyor. Kişiyi sosyal hayattan soyutlayan, geldiğinde sessizliğe bürünmesine yol açan, mide bulantısı ve baş dönmeleriyle sarsan bu ağrı için Afrikalılar ilginç bir yöntem uyguluyor. Bunun için migren ağrısı olduğu bilinen bir kişinin başına şiddetli bir şekilde vuruluyor. Bu vurma işlemi elle ve bir başkası tarafından yapılıyor.

Afrikalılar tarafından uygulanan un ve tokat yönteminin işe yarayıp yaramadığı ise henüz net olarak bilinmiyor. Bu nedenle kesinleşmeyen konularda bilinçsizce davranılmasından kaçınabilirsiniz.

Migren, uzun yıllardır bilinen ve kişilerin hayatını olumsuz etkileyen bir ağrı çeşididir. Bu ağrıdan kurtulmak bütün migren hastalığının ortak çabasıdır. Ama şimdiye kadar bulunan yöntemler yukarıdaki gibidir. Migren aslında bazı dış etkenler nedeniyle de tetiklenebiliyor. Hava sıcaklıkları bu dış etkenlerden biriyken diğer bir dış etken de yiyeceklerdir. Migren hastaları bazı yiyecekleri tükettiğinde ağrısının arttığın söylemektedir. Her yiyecek herkesin ağrısını tetiklemeyebilir. Bu nedenle migren atağı geçirenler yiyeceklerden etkilendiği durumda bunu kendileri keşfedebilir. Günlük yedikleri yiyecekleri inceleyerek ağrıyı tetikleyen besin ve gıdayı bulabilirler.

Bütün bu bilgilerin dışında migreni tetiklediği bilinen belli gıdalar da bulunmaktadır. Bu gıdalar; deniz ürünleri, işlenmiş gıdalar, sakatatlar, alkollü içecekler, maya, olgunlaşmış peynir ve konservelerin migreni tetiklediği bilinmektedir.

Yukarı