Çarşı Medya
Asistan

Sağlıklı Beslenme Nasıl Olur

Sağlıklı Beslenme Nasıl Olur

Günümüzde obezitenin yaygınlaşan bir hastalık olduğunu biliyoruz. Pek çok ülke bu sorunla mücadele etmeye çalışıyor. Günün 24 saat olmasıyla yetinemeyen insanlar, ilk olarak yemek yeme zamanından fedakârlık ediyor. Sağlıklı beslenme alışkanlığı, küçük yaşta kazandırılmaya başlansa da işin içine okul ve sınavlar girdiği anda bozulmaya başlıyor. Sonrasında ise iş hayatı kişilerin düzenli olarak beslenmesini zorlaştırıyor.

Gün İçinde Beslenme

Sağlığımız için önemli olan düzenli beslenme, son zamanlarda yerini sadece sağlıklı beslenme nasıl olur sorusuna bıraktı.

Uzmanlar ilk olarak düzenli beslenme için öğün artışının olması gerektiğini söylüyor. Gün içinde iki öğün olması sağlık için oldukça zararlı. Mutlaka ara öğünlerle beslenmenizi desteklemelisiniz. Gün içinde ara öğünlerle beslenmenizi desteklemenizin yanında, ana öğünleri atlamamanız gerekiyor. Buna dikkat ettiğinizde bir süre sonra bunun ihtiyaç olduğunun yeniden farkına varacaksınız.

Posalı yiyecek tüketimini arttırarak, yeme alışkanlığınızı değiştirebilirsiniz. Posa tüketimi için öğünlerinizde sebze yemeğinin mutlaka olmasına dikkat edin. Bağırsakların düzenli çalışması açısından faydalı olması, kansere karşı koruyucu olma gibi faydaları ile sağlıklı beslenmenizi destekleyecek.

Öğünlerinizi tüketmiş olduğunuz meyveler ile zenginleştirin. Vitamin alarak vücudunuzu koruyun. Bu sayede bağışıklık sisteminizin de güçlenmesini sağlayacaksınız.

Sağlıklı Olduğunuz Kiloyu Koruyun

Kişinin sağlıklı besleniyor olması, kilosunu da düzenli bir şekilde koruyabileceği anlamına geliyor. Bunun için mutlaka sağlıklı olduğunuz kilo büyük değişiklikler olmadığı sürece sabit kalmalı. Bunun için öğünlerinizi düzenlemenin yanında bolca su tüketimi gerekiyor. Düzenleyici olarak tüketmiş olduğunuz su hem kilonuzun hem de vücut dengenizin sabit kalmasını sağlayacak.

Su tüketimi önemli olduğundan doktorunuzun günlük olarak tüketmenizi istediği suyu tüketmeye çalışın. İstenen miktar mevsime göre, kişinin kilo durumuna göre değişebilir. Kişinin ihtiyacına göre belirlenmesi uygun olacak.

Yemek Yeme Hızı

Gün içinde yemek tüketimi için ayırmış olduğunuz bir zamanınız olmalı. Bu sayede hızlı yeme sorununuz ortadan kalkar. O zamanın yemek içim ayrılmış olduğunu bilerek hareket edin. Sağlıklı beslenme nasıl olur sorusuna verilecek önemli yanıtlardan biridir. Hızlı yemek yiyen kişilerde mide rahatsızlıklarının görülmesi çok daha yüksek bir ihtimal. Kişi sağlıklı bir tüketim için çiğneme eylemini hafife almadan yemeğini yemelidir.

Yukarı