Çarşı Medya
Asistan

Sinir Sıkışması Hastalıkları

Sinir Sıkışması Hastalıkları

Sinir sistemlerinde iki tür hücre bulunur. Bunlar Nöronlar ve Glia hücreleridir. El ve bilek hastalıklarında el üzerindeki sinirler basit bir benzetme ile elektrik kabloları gibidir.

Hareket etmemizi sağlayan sinirlere motor sinir,  duyusal liflere sahip sinirlerimiz de duyusal sinir sistemimizi oluşturur. Önkol el üzerinde median sinir, ulnar sinir, radial sinir olmak üzere görev paylaşımına başlarlar. Günümüzde iş hayatında uzun süre bilgisayar başında kalmak el üzerinde baskı yarattığı için sinirin görevinde bozulmalar meydana getirmektedir. Özellikle tek taraflı aynı el sürekli kullanıldığında ve aynı hareketler sık sık art arda yapıldığında hastada el parmaklarında uyuşma karıncalanma yanma gibi şikâyetlerin artması ile başvurduğunda Karpal tünel sendromu ulnar, tuzak nöropati radial sinir lezyonu adı verilen sinir sistemi hastalıkları ile karsı karsıya kalmaktayız.

Median sinir elin ilk 3 parmağını kapsayan baskı altında kalması sonucu sinirin sıkışması ile kendini gösterir. Hastalığın tanı ve tedavisi hastanelerin Nöroloji Ana Bilim dallarında Elektronörofizyoloji laboratuvarında EMG tetkiki ile aynı gün içerisinde yapılmaktadır.

Karpal Tünel Sendromu

Median sinir bilekte karpal tünel adı verilen dar bir kanalın içerisinden elin ayasına ulaşır. Elin ilk üç parmağını kapsayan bu sinir, günümüzde özellikle bilgisayar başında çalışan insanlarda, el bileğinde uyuşma, karıncalanma, yanma, his kaybı ve sonrasında sinir sıkışması problemi olarak karsımıza çıkmaktadır. Özellikle geceleri uykudan uyandıran ve hareket ettirmekle biraz rahatlayan eldiven giyme tarzında el parmaklarında yakınmalar oluşur. Bu şikâyetle gelen hastalara Elektronöromyografi EMG adı verilen basit ve kısa bir tetkik ile tanısı konulmaktadır. Tetkik sonucuna göre sinir sıkışması medikal ve yahut cerrahi olarak eski haline gelebilmektedir. Medikal tedavisini hastanelerin Nöroloji, Fizik Tedavi,  Ortopedi polikliniklerinde yapılmaktadır.

El bilek sprinti olarak adlandırılan ortopedik bileklikler gün içerisinde geçici olarak rahatlama sağlamaktadır. Ancak tetkikte gösterilen sıkışma boyutuna göre izlenecek yol hekim tarafından hastaya uygun olan yol hakkında karar verilmektedir. Cerrahi adım olarak ise basit ve kısa bir günübirlik operasyon ile sıkışan sinir eski haline gelmektedir. Bu durumda hekimin önerisi ile işlem yapılan el bir müddet kullanılmamaktadır.

Ulnar Tuzak Nöropatı

Ulnar sinir sıkışması el ve dirseklerde bulunulan sinir sıkışmasıdır. Ellerde ve dirsekte görülen yüzük ve serçe parmakta uyuşma, yanma, karıncalanma, his kaybı, koordinasyon zorluğu şikâyetleri ile kendisini gösterir. Gece yakınmalarında ciddi derecede hayatını etkilemektedir. Diğer bir adı ise Kubital Tünel Sendromu’dur. Ulnar sinirin üzerinde oluşan herhangi bir basınç ile oluşmaktadır. Ulnar sinir vücudun en hassas sinirlerinden birisidir. Bu nedenle bu bölgedeki sinire ve etrafına herhangi bir basınç uygulanması sinirin görevini hareketini engelleyip sıkışmasına neden olur. Meslek hastalıkları grubunda yer alan bu hastalık özellikle dirseğini masaya koyarak çalışan santral memurlarında ve kadınlara oranla erkelerde sekiz kat daha fazla görülmektedir. Masa başı hastalığı olarak bilinen bu hastalıkta hasta dirsekten destek alma alışkanlığını azaltmalıdır.

Tedavisinde atelle düzeltilemeyen durumlarda cerrahi yönteme geçilerek sıkıştırılan sinirin basının serbest bırakılması sonucu sinir eski haline gelir. 10 günlük bir istirahat sonrası hasta günlük konforuna dönebilmektedir. Bu dönem içerisinde gün gün sinir kendini yenilemekte ve kademeli olarak iyileşme göstermektedir.

Radial Sinir Lezyonu

Radial sinir kollarda bulunmaktadır. Boyundan çıkıp ele kadar uzanan başlıca 3 temel sinirimizden birisidir. El bileği ve parmaklarının hareketini elin bir kısmındaki hissi kontrol etmeye yardımcı olmaktadır. Radial sinir el parmaklarında ağrı, güçsüzlük, uyuşma, yanma ve fonksiyon kaybına neden olmaktadır. Radial sinirde el düşüklüğü beraberinde seyretmektedir. El bileği ve parmakların hareketini sağlayıp yukarı kaldıran sinir bozulduğu için el düşer, hasta bileğini ve parmaklarını kaldıramaz ve elini havada asılı tutamaz. Radial sinir tekrarlayan zorlu yanlış hareket basısı dışında boyun fıtığı nedeni ile de tutulum gösterebilmektedir. Gece uyurken kolun hatalı pozisyonlarında da sabahında sinir sıkışmış olarak görülür.

Tedavisi elektronörofizyoloji laboratuvarlarında EMG adı verilen tetkikle yapılmaktadır. Sinirin sıkışma seviyesine göre yeri tespit edilip cerrahi amaçlı Ortopedi Beyin Cerrahi branşlarına yönlendirilir. Cerrahiden büyük oranla fayda görülür. 15 günlük istirahat sonrası kontrol EMG si çekilerek sinirin serbestleştiği görülür. Basit ve kısa süreli bir cerrahi yöntem izlenmektedir.

Yukarı