Çarşı Medya
Asistan

Su Kaçağını Tespit Etmek Artık Çok Kolay

Su Kaçağını Tespit Etmek Artık Çok Kolay

Şehir hayatının en önemli problemlerinden birisi olan su kaçağı, gelişen teknoloji ile beraber çok kolay bir şekilde tespit edilebiliyor. Geçmiş dönemlerde oldukça ilkel yöntemler ile bulunmaya çalışılan su kaçağı arızası, yeni ve çağdaş cihazlar ile çok fazla zaman harcamadan ve de en önemlisi çevreye zarar vermeden ortaya çıkarılabiliyor. Bu anlamda kendilerini geliştiren su tesisat firmaları, yurt dışından ithal etmiş oldukları son sistem teknoloji ürünü aletler ile problemin olduğu bölgeyi kısa bir süre içerisinde tespit edebiliyor. Ülkemizde su kaçağını ortaya çıkarmak için kullanılan 3 farklı yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerin her biri, kendi içerisinde farklı bir sistem ile çalışıyor.

Dinleyerek Su Kaçağını Tespit Etmek

Günümüzde, su kaçağını bulmanın en kolay yollarından birisi, dinleme prensibine göre çalışan cihazlar. Oldukça hızlı bir sonuç alan bu cihazlar, kaçağın olduğu yeri kısa bir zaman dilimi içerisinde tespit edebiliyor. Cihazın çalışma prensibi ise oldukça basit. 3 parçadan oluşan bu alet; ekran, dinleme parçası ve kulaklıktan oluşuyor. Doktorların kullandığı stetoskop tarzı bir sisteme sahip olan cihaz, bir görevli eşliğinde kullanılıyor.

Kaçağın olabileceği tüm alanları not eden uzman personel, cihazın dinleme yapan yerini, duvar ya da zemin döşemesi üzerinde gezdiriyor. Bir taraftan da cihazın kulaklığını takan uzman görevli, aynı zamanda ekran üzerinden de durumu takip ediyor. Su kaçağının olduğu yerde ortaya çıkan ses değişimi, hem kulaklık hem de ekran aracılığı ile görevliye iletiliyor. Böylelikle meskene zarar vermeden, kısa zaman içerisinde kaçağın olduğu yer ortaya çıkarılıyor.

Termal Kamera İle Su Kaçağını Tespit Etmek

Genellikle sıcak su borularında ortaya çıkan kaçak problemi ise termal özelliğe sahip olan kameralar eşliğinde ortaya çıkarılıyor. Bunun için geliştirilmiş olan cihaz, duvar içerisindeki su borularının görüntüsünü, termal bir şekilde cihazın ekranına aktarıyor. Bu yöntem sırasında da bir uzman personel, elindeki termal kamera ile duvar ya da zemini taramaya başlıyor. Yeşil bir ekrana sahip olan termal kamera, kaçağın olduğu yeri kırmızı renk ile gösteriyor. Ekranda görülen kırmızı renk neticesinde, su kaçağının olmuş olduğu alan rahat bir şekilde tespit edilebiliyor. Bu yöntemin en önemli özelliği ise sadece sıcak su geçişlerinin olduğu borularda, iyi bir sonuç vermesi olarak biliniyor.

Kamera Yöntemi İle Su Kaçağını Tespit Etmek

Su sızıntısı ya da su kaçağını tespit etmenin bir diğer yolu ise termal olmayan kameralar ile yapılan işlemdir. Hem sıcak hem de soğuk su tesisatı için kullanılabilen bu yöntem, aynı zamanda gider açma probleminde de tercih ediliyor. Oldukça modern bir sisteme sahip olan cihaz, bir ya da iki halattan oluşuyor. Bu halatlar kopmayan ve çelik malzemeden üretilmiş yapısı ile dikkat çekiyor. Halatların ucunda ise mikro kameralar yer alıyor. Uzman bir görevli personel, halatı su giderinin içerisinden sarkıtıyor. Bu esnada halat ucuna monte edilmiş olan kameralar da; içerden görüntü alarak, bu görüntüyü dışarıdaki ekrana aktarıyor. Canlı yayın mantığı ile çalışan bu yöntem, kaçağın olduğu bölgeyi çok kolay bir şekilde bulabiliyor. Tespit işleminin ardından ise kaçağın olduğu yerin tamirine geçiliyor.

Yukarı