Çarşı Medya
Asistan

Tırnak Yeme Hastalığı

Tırnak Yeme Hastalığı

Hastalık olarak ifade edilmesinin nedeni tıpta isminin dahi olmasıdır. Öyle ki genel anlamda alışkanlık olarak karşımıza çıkan bu durumun onikofajya şeklinde hitap edildiğini de göreceksiniz. Genel anlamda tırnakların uzaması ile kişilerin ağza götürme alışkanlıklarının artması ve tırnakların olduğundan daha kısa hale gelecek şekilde yenilmesidir. Geçerli bu alışkanlık adına çeşitli nedenler karşımıza çıkıyor. Bunlar;

-Psikolojik Nedenler; Aşırı stres, gerginlik ya da sinir anında tırnak yeme durumunun daha fazla artış gösterdiği açıktır. Herhangi bir durumu düşünürken de kişilerin aynı şekilde bu alışkanlıklara yer verdikleri bilinir.

-Emzirme; Anne ve bebek arasında ki bağın kuvvetli hale geldiği emzirme fonksiyonları dahi bu alışkanlıkta etkili. Uzmanlara göre yeteri kadar emzirilmeyen çocukların ileride tırnak yeme alışkanlıkları ortaya çıkıyor. Emzik kullanımlarının az olması dahi çocuklarda bu tarz alışkanların meydana gelmesine etki eder.

-Ergenlik; Genel anlamda çocukluk ve ergenlik dönemlerinde bu eğilimin fazla olduğu bilinir. Bu zamanlarda salgılanan hormonlardan olsa gerek daha fazla düşünme ve karamsar olma hali yaygındır. Sonuç olarak da düşünceli olan gençlerin tırnak yeme alışkanlıkları ortaya çıkar.

Bu tarz sorunların önüne geçmek adına çeşitli alternatiflere yer verilir. Örneğin acı ojeler bunlar arasında yerini alıyor. Şeffaf olmasından kaynaklı tırnaklarda var olduğu belli değildir. Sonuç olarak da acı olmasından kaynaklı kişilerin tırnaklarını yemekten vazgeçmeleri esas alınır. Ancak bu tarz alternatif seçeneklere rağmen ciddi anlamda yemeye devam edenlerin uzmanlara başvurmalarından fayda var. Psikolojik kökenli olmasından kaynaklı psikologlardan yana yardım almanız daha yararlı olacaktır. Nitekim ilaçlı olarak da tedavi yöntemlerine yer veriliyor. Bunun yanı sıra yine araştırmalara göre tırnak yiyen kişilerin ortak özelliklerinden de söz etmek gereklidir. Bunlar;

  • Normal kişilere göre tırnak yiyenlerin daha mükemmeliyetçi oldukları ifade edilir.
  • Tırnak yeme alışkanlıklarına sahip olanlar daha tutkulu yapıdadır.
  • Odaklanmak adına da tırnak yiyenlerin tam konsantre olarak işlerini tamamladıkları bilinir.
Yukarı