Çarşı Medya
Asistan

Turistlerin garip dediği türk yemekleri

Turistlerin garip dediği türk yemekleri

Türkiye' Ye Gelen Turistler Hangi Yemekleri Tuhaf Karşılıyor

Geleneksel yemeklerimizin artık tüm Dünya'ya ulaşan bir şöhrete sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak, bize özgü o kadar farklı ve turistleri adeta şok eden yemekler varki dillere destan. Birçok gıda araştırma Enstitüsü, turistlerin garip dediği türk yemekleri ilgili listeleme yapar. Bunlardan birkaç tanesini sizin de ilginizi çekeceğini düşünerek derledik.

Neredeyse tüm Dünya'ya yayılmış lezzet döner

Tavuğun en lezzetli hazırlanış şekillerinden bir tanesi olarak görülen ve tadanları adeta kendinden geçiren lezzeterden bir tanesi olarak bilinen tavuk döner, eşsiz soslarıyla birlikte daha da lezzeti artan ürünler arasındadır. Neredeyse her köşe başında bulabilmenin mümkün olduğu dönerciler, bizim için her ne kadar sıradan gibi görünse de turistler için her daim o gizemli yönünü korumaktadır.

Yumurtanın en güzel hali çılbır

Belkide yumurtalı yemekler içerisinde görebileceğiniz en güzellerden bir tanesi olarak görülen çılbır, turistlerin de gerek tat olarak gerekse de görüntü olarak farklı bulduğu lezzetlerden bir diğeridir. Özellikle de yumurtanın suda pişirilmesi onlar için çok daha farklı bir yemek olarak görünmektedir. Yabancıların sevdiği türk yemekleri içerisindeki yerini en çok hakedenlerden bir tanesi olarak görülmektedir.

Uzayan peyniriyle ilgi odağı künefe

Türkiye' ye gelen turistler ağırlıklı olarak Hatay bölgesinde yeme imkanları buldukları künefeyi, diğer tüm bölgelerde de tatma imkanına sahiptir. Kaşar peynirin tel kadayıfla en harika uyumu olarak görülen künefe yabancılar oldukça hoş tatları deneme imkanı sunmaktadır. Özelliklede Çinlilerin sevdiği türk yemekleri içerisinde kendisine özel bir yer bulmayı başarmıştır

Yöresel lezzetlerimizin kıymalı sultanı

Patlıcanla yapılan yemekler içerisinde en çok beğenilenlerinden bir tanesi olarak bilinen imam bayıldı, ülkemize gelen turistlerin en çok tercih ettiği ve en farklı bulduğu meşhur türk yemekleri arasında bulunmaktadır. Özellikle de kıymayla maydanozun ortaya çıkardığı o rahatlatıcı etki, turistlerde de kendisini göstermektedir.

Dillere destan olmuş kebap lezzeti, şiş kebap

Turistler için en farklı tatlardan bir tanesi olarak görülen ve bir okadarda çokça tercih edilen şiş kebap; listemizde bu sayede yer bulmayı başarmıştır. Kuşbaşı etlerin tam kıvamında pişmesiyle lezzeti daha da ortaya çıkan bu yemek türü, kokusuyla bile turistleri cezbedebilme gücüne sahiptir.

Tadı uluslararası şöhret kazanan harika lezzet lokum

Türkiye' nin dışarıda en çok tanınmasını sağlayan lezzetlerden bir tanesi olarak görülen lokum, şekerin naif tadıyla birlikte çok farklı bir lezzet sunmaktadır. Ülkemize gelen yabancıların garipsediği ve çok farklı olarak gördüğü bu tat, bir okadar da çokça tercih edilenler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bu nedenle ülkelerine Türkiye' ye özgü lezzetler götürmek isteyenlerin en çok tercih ettiği ürünlerden bir tanesi de lokum olabilmektedir. Bu lezzettende turistlerin garip dediği türk yemekleri olarak bahsetmek mümkündür.

Yukarı