Çarşı Medya
Asistan

Türkiye’de organik gıda pazarı neden güçleniyor

Türkiye’de organik gıda pazarı neden güçleniyor

Türkiye'de Günden Güne Büyüyen Bir Pazar Organik Gıda

Medeniyetin artık birçok noktada müdahalesinin; normal yediğimiz meyve ve sebzelere de bulaşması ile  kanserojen maddelerin çok da fazla artarak, hastalıkların yükselmesine neden olmuştur. Bu nedenle artık daha doğal ve köy ürünlerine olan rağbet artmakta ve bununla doğru orantılı olarak; birçok köşe başında organik gıda satışı yapan mekanlar bulabilmeniz mümkün olmaktadır. Eski dönemlerde çok fazla rağbet olmamasına rağmen günümüzde çok ciddi miktarda arz durumunun gerçekleştiği organik gıda pazarı, günde güne artarak büyük miktarlara ulaştı ve neredeyse ihracat yapılabilecek bir noktaya doğru gitti. Türkiye'de organik gıda pazarı neden güçleniyor ? sorusuna verilebilecek en makul cevaplar ile ilgili başlıcaları bu yazımızda sıralanmıştır.

Tüketiciler artık neden daha çok organik gıda tercih ediyor?

Eski dönemlerde organik gıda fiyatları çok ciddi miktarlarda olmakla birlikte, tüketiciler bunlara ulaşamamakda ve bu da organik gıdanın adeta hayal olduğunu bizlere göstermekteydi. Ancak gelişen teknoloji ve pazarlama imkanları sayesinde; tüketicilerin organik ürünleri satın alma tercihlerinin arttığı ve bu nedenle de daha sağlıklı bireylerin yetiştiği görülmektedir. Eski dönemlerde tarımda çalışan bir çok kişinin bulunması nedeniyle organik gıdalar boldu; son zamanlarda köyden kente olan göçün artmasıyla birlikte organik gıda üretimi azaldı ancak talebi arttı. 

En sağlıklı organik gıda nerede yapılmaktadır?

Türkiye'de yapılan en sağlıklı organik gıda, genellikle Doğu Anadolu olmakla birlikte ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Ege'de de yetiştirilir. En çok Doğu Anadolu'da olmasının nedeni ise buradaki ürünlerin çok daha sağlıklı ve temiz havada üretilmesidir. 

Organik gıda da en çok talep hangi ürüne yöneliktir?

Türkiye'de organik tarım ve gıda denilince akıllara genellikle domates ve biber gibi sebzeler gelmesine rağmen, en çok organik gıda talebi yumurta üzerine olmaktadır. Bunun nedeni ise marketlerden alınan yumurtalarda çok fazla kurşun ve buna benzer ürünlerin bulunmasıdır.  Bu da zehirlenme gibi etkilere yol açabilmektedir.

Türkiye'de organik gıdaya olan talep artacak mı?

Bununla ilgili birçok kuruluştan yapılan açıklamaya göre, Türkiye'de ilerleyen yıllarda organik gıdaya yönelik olarak talebin çok ciddi oranlarda artacağı ve bunu karşılayacak olan kuruluşların da bununla doğru orantılı olarak yükseleceği görülmektedir. Bu nedenle bazı kurum ve kuruluşlar daha şimdiden organik gıda pazarında çok daha fazla yer almak için çalışmalar yürütmektedir. 

Yukarı